چاپ

تورهاي دبي - تور اماراتتور دبي - تورهاي امارات

تورهای دبیتورهای
دبی
هتل هاي دبیهتل‌های
دبی
اطلاعات سفر به دبی
اطلاعات
دبی
ويزاي دبیويزای
دبی
بليط دبیبليط
دبی
جاذبه هاي دبی - جاهاي ديدني دبیجاذبه‌های
دبی
مراكز خريد دبیمراكز خريد
دبی
رستوران هاي دبیرستوران‌های
دبی
پرسش هاي متداول درباره دبینكته‌هايی از
دبی

 

شهرهاي معروف امارات:

  • دبي
  • شارجه
  • ابوظبي

جزیره جهان (مجمع الجزایر):

جزیره جهان از ۳۰۰ جزیره دست ساز به شکل نقشه جهان ساخته شده. وآنقدر بزرگ است که از فضا قابل رویت است  
این جزیره زاییده فکر شیخ محمد بن راشد آلمکتوم، حکمران دوبی می‌باشد. اندازه هر جزیره از ۲۳۰۰۰ متر مربع تا ۸۴۰۰۰ متر مربع متفاوت است و ارتفاع آن بین ۵۰ تا ۱۰۰ متر از سطح دریاست. مساحت آن ۹ کیلومتر طول در ۶ کیلومتر عرض می‌باشد و توسط یک موج شکن بیضوی شکل احاطه شده‌است. مسافت بین جزایر توسط قایق یا هلیکوپتر طی می‌شود. قیمت هر جزیره از ۱۵ میلیون دلار تا ۴۵ میلیون دلار متفاوت است. لایروبی از سال ۲۰۰۴ آغاز شده‌است و تا سال ۲۰۰۷ ۹۰٪ آن تکمیل خواهد شد. این جزیره در ۴ کیلومتری ساحل منطقهٔ جمیرا واقع شده و نزدیک جزیره نخلی جمیرا می‌باشد.

جزیره نخلی جمیرا:

پروژه نخل يکی از پروژه های دبی است. ايده ساختن يک نخل خوابيده روی دريا هر چند ممکن بوده در ابتدا خنده دار بوده اما حالا دسته کم سه نمونه از آن در حال پياده سازی میباشد اين پروژه به عنوان عجايب هشت گانه دنيا شناخته شده بر اساس آمارهای ارايه شده از مسئولان اين پروژه با مصالحی که برای ساخت هرکدام از اين نخل ها به کار رفته می توان ديواری به ارتفاع دو و پهنای نيم متر سه بار دور کره زمين کشيد
. این جزیره در آبهای خلیج فارس قرار دارد و دربارهٔ آن اینگونه گفته شده که از ماه قابل رویت است. این جزیرهٔ انسان ساخت به شکل نخل است و دارای ۱۷ شاخهٔ عظیم که توسط یک حصار ۱۲ کیلومتری حفاظت شده می‌باشد. زمانی که این منطقه تفریحی کامل شود، دارای ۲۰۰۰ ویلا، ۴۰ هتل لوکس، مراکز خرید، سینما و امکانات دیگر خواهد بود. برای به سطح آب رساندن این سازه، بسیار بیشتر از ۵۰ میلیون متر مکعب خاک مورد نیاز است. ساخت این جزیره در سال ۲۰۰۱ آغاز شده و انتظار می‌رود که در سال ۲۰۰۸ به پایان برسد. این جزیره در زمان اتمام پذیرای ۵۰۰۰۰۰ هزار نفر خواهد بود. مساحت این جزیره ۵ در ۵ کیلومتر است. جمیرابزرگترین جزیرهٔ انسان ساخت است و حدودا ۴۰ هزار کارگر درگیر ساخت آن بوده‌اند. در جزیره یک مونوریل با ظرفیت حمل ۲ تا ۳ هزار مسافر در روز به خارج و داخل جزیره ساخته خواهد شد.

جزیره نخل دیرا:

این جزیره ساخت آن از سال ۲۰۰۴ آغار شده و تا ۲۰۱۵ ادامه دارد. این جزیره نخل مانند دارای ۴۱ شاخه می‌باشد و مساحتی بیش از پاریس را در بر می‌گیرد و به بیش از یک بیلیون متر مکعب شن و سنگ نیاز دارد. این جزیره مساحتی به طول ۱۴ و عرض ۸٫۵ کیلومتر را دربرمی گیرد. و ۸۰ کیلومتر مربع مساحت کل آن است. این جزیره در برگیرندهٔ تفرجگاهها، مناطق مسکونی، مراکز خرید، امکانات ورزشی و کلوب‌ها می‌باشد. مناطق مسکونی بر روی شاخه‌ها قرار دارد.

جزیره جبل علی:

ساخت این جزیره در سال ۲۰۰۲ آغاز شد. این جزیره ۵۰٪ از جمیرا بزرگتر است و شامل ۶ مرکز تفریحی ، یک پارک آبی، دهکده دریا و موج شکن‌ها می‌باشد.
این سه جزیره خط ساحلی دبی را ۱۲۰ کیلومتر افزایش می‌دهد. جزایر سه گانهٔ نخل اینگونه نیز نامیده شده‌اند: هشتمین عجایب جهان.
درپروژه نخل جبل علی2400   آپارتمان وويلا  50 هتل و رستوران و فضايی برای اقامت 5000نفروجود دارد که هر کدام از اين نخل ها را به شکل يک جزيره توريستی و اقامتی لوکس درآورده است.

برج‌ العرب:                                                                                          

برج العرب هتلی مجلل در دوبی، امارات متحده عربی است. ساختمان آن ۳۲۱ متر ارتفاع دارد و در جزیره‌ای مصنوعی ۲۸۰ متر از خشکی بنا شده‌است. کوچک‌ترین اتاق هتل ۱۶۹ و بزرگ‌ترین اتاق آن ۷۸۰ متر مربع مساحت دارند.
رقم دقیق هزینه شده برای ساختمان بنا مشخص نیست، اما گمان می‌رود بیش از ۱ میلیارد دلار آمریکا باشد. برای جبران هزینه‌ها تمامی اتاق‌های هتل بایستی برای ۴۰۰ سال اجاره شوند.
صاحبان هتل آن را ۷ ستاره می‌خوانند، اما در واقعیت بیشتر سازمان‌های رتبه‌دهنده تنها تا ۵ ستاره رتبه می‌دهند.
هفت طبقه از این هتل به صورت آکواریوم در زیر دریا وجود دارد. اجاره کوچک‌ترین اتاق این هتل شبی ۶ هزار درهم است. سرو هر غذا در این هتل کمتر از ۱۰۰۰ درهم نیست

خور:                                                   

خور دبی يک ورودی آب از دريا به داخل خشکی می باشد که باعث گرديده تا دبی به دو بخش ديره و بردبی تقسيم شود. اين خور نقش مهمی در شکل گيری اقتصاد دبی داشته است. با توجه به اهميت آن و طبق دستور حاکم وقت دبی در سال 1954، افزايش عمق و عرض خور آغاز گرديد تا بدين وسيله امکان تردد و پهلو گيری لنج ها و کشتی های کوچک و متوسط فراهم شود. در کنار خور شما لنج های زيادی را مشاهده خواهيد کرد که در حال بارگيری (و يا تخليه) کالا به مقصد ايران، کشورهای حوزه خليج فارس، هند و آفريقا می باشند. برای جابجايی و تردد بين اين دو بخش از يک تونل زير آبی و دو پل احداث شده بر روی اين خور استفاده می شود. طول اين خور در حدود 15 کيلومتر و عرض آن 500 متر می باشد.
جالب است که بدانيد اولين هواپيمايی که به دبی پرواز نموده(1937)، بر روی همين خور فرود آمده است. اين هواپيما متعلق به خطوط هوايی انگلستان بوده و هفته ای يکبار در مسير سوت همپتون به کراچی پرواز می کرده است. اين خور اکنون جلوه زيبايی به شهر دبی بخشيده است. قايقهايي که در زبان محلی به آنها "ابرا" گفته می شود مردم محلی و توريست ها از يک سمت خور به سمت ديگر منتقل می نمايند. اين قايقهای چوبی در حدود 30 مسافر را حمل می کنند و بطور مرتب تا پاسی از شب بين دو طرف خور درحرکتند. ديدن نمای شهر و لنج هايی که در کنار خور پهلو گرفته اند، از داخل اين قايق ها بسيار ديدنی است. کرايه اين قايق ها 50 فلس می باشد. شما می توانيد در صورت تمايل يک قايق را بصورت اختصاصی با پرداخت 30 تا 50 درهم برای يک ساعت گردش در خور دبی کرايه نماييد.
يكي از ديدنی ترين تورهای دبی، تور خور می باشد. در اين تور، بازديدکنندگان سوار بر لنچ چوبی سنتی يا کشتی های کوچک توريستی (Cruise) به گردش در خور دبی می پردازند. تماشای شهر دبی در هر دو فرم قديمی و مدرن در طول اين سفر آرام، خاطره ای فراموش نشدنی خواهد بود. لنچ ها و کشتی های مورد استفاده در اين تورها دارای سيستم برودتی مجهزی می باشند و لذا مسافران گرما را حس نخواهند کرد.  مدت زمان تور مابين سه تا چهار ساعت می باشد. در این تور شما شام را نيز بر روی عرشه کشتی صرف خواهيد نمود.
شرکت های توريستی در دبی تورهای خاصی نيز برای گردش در خور دبی ارائه می دهند. اين تورها شامل يک گردش چند ساعته برروی خور در داخل لنج هاي ستنی يا کشتی های مسافرتی کوچک می باشد (قسمتی از عرشه لنج ها با شيشه محصور شده و سيستم های برودتی اين قسمت مسافرين را از گزند هوای گرم تابستان محافظت می نمايد).. هزينه اين تورها بطور متوسط بين 35 تا 260 درهم برای هر نفر می باشد.

سواحل دبی                                                                                    

کمتر کسي در سفر به دبي، قدم زدن در کنار سواحل زيبي دبي و يا شنا کردن در اين آبهاي نيلگون را فراموش مي کند. پارک هاي ساحلي دبي همواره در طول سال مملو از گردشگران از سراسر دنيا مي باشد.
براي علاقه مندان به ورزش شنا و دوست داران سواحل، انتخاب هاي زيادي در دبي وجود دارد. در ساده ترين شکل مي توانند از سواحل عمومي استفاده نمايند. اين سواحل از امکانات کمي برخوردارند ولي نياز به پرداخت وروديه ندارند. در مقابل، پارک هاي ساحلي از امکانات خوبي مانند اطاق تعويض لباس، استخرهاي متعدد و زمين هاي ورزشي برخوردارند ولي وروديه دريافت مي کنند. و بري کساني که مي خواهند از امکانات عالي برخوردار شوند، استفاده از سواحل خصوصي متعلق به هتل ها توصيه مي شود. سواحل عمومي دبي از کنار تالاب الممزر در شمال شرقي دبي آغاز مي شود. اين تالاب شامل منطقه مخصوص بري شنا، جت اسکي و کلبه هي چوبي مي باشد.
با حرکت به طرف جنوب به ساحل کرنيش جميرا مي رسيم.اين ساحل مورد علاقه بسياري از گردشگران بري آفتاب گرفتن، شنا کردن و تماشي مردم مي باشد. امکانات آن عبارت است از نيمکت ها و ميزهي داري سايه بان، محل هي ويژه بازي بچه ها، دوش آب و مناطق حفاظت شده بري شنا. سنگ چين کناري اين ساحل يک مکان خوب بري علاقه مندان به ماهيگيري مي باشد. در قسمت هاي جنوبي تر به سواحل کوچکتر نزديک به باشگاه دريانوردي دبي، دانشگاه وولن گونگ و ساحل هتل ساحلي جميرا مي رسيم. بعد از اين قسمت ها، ساحل عمومي مابين هتل متروپوليتن و هتل ساحلي شرايتون از ديگر ساحل هي مورد نظر گردشگران، سکنه دبي و مهمانان هتلها بري قدم زدن و ديدن مردم مي باشد.
مقررات خاصي نيز بري بازديد و استفاده از سواحل عمومي اتخاذ شده است. بردن سگ و حيوانات اهلي به ساحل ممنوع مي باشد. بردن ماشين و رانندگي کردن، برافروختن آتش و طبخ غذا، چادر زدن و تشکيل بزم و پارتي هاي بزرگ نيز در سواحل عمومي مجاز نمي باشد. نکته بسيار مهم ديگري نيز در باره شنا کردن در اين سواحل بايد در نظر گرفته شود. اگرچه آبهي ساحلي دبي بسيار آرام و کم تلاطم بنظر مي رسند اما موج هاي آن مي تواند شناگران را به آساني از ساحل دور نمايد. لذا در هنگام شنا کردن بسيار مراقب باشيد و تنها در صورت حضور نجات غريق در ساحل، به شنا کردن مبادرت نماييد.

پارک خور:

این پارک با طولی برابر 2.6 کیلومتر در امتداد خور دبی و در حد فاصل دو پل المکتوم و القرهود در بخش بردبی قرار گرفته است. شهر بچه ها در این پارک قرار دارد. سرزمین عجایب نیز در مجاورت این پارک قرار گرفته است...
اين پارک در بخش بردبی و در ساحل خور دبی قرار دارد.در اينجا شما می توانيد رفتن به يک ييلاق را تجربه کنيد. چندين هکتار باغ، اسکله های ماهيگيری، مسير های ويژه دو و پياده روی، محل هايي برای طبخ بريانی (باربي کيو)، مناطق ويژه بازی بچه ها، رستوران ها و کيوسک ها فروش غذا و نوشيدنی از جمله امکانات اين پارک می باشند. يک آمفی تاتر بزرگ نيز وجود دارد که محل برگزاری کنسرت ها در زمان تعطيلات عمومی و موقعيت های خاص می باشد. در طول 2.3 کيلومتری پارک در امتداد خور، يک ماشين کابلی ، به بازديدکنندگان اين امکان را می دهد تا سوار بر آن (در ارتفاع 30 متری از سطح زمين) به تماشای پارک و خور دبی بپردازند. در نزديکی ورودی شماره يک پارک نيز يک شهرکودک و يک موزه برای کودکان قرار دارد. در ورودی شماره 2 نيز شما می توانيد يک موتورسيکلت چهارچرخ به مبلغ 20 درهم برای يک ساعت گردش در پارک اجاره کنيد. در اينجا دوچرخه سواری ممنوع می باشد ولی اسکيت سواری مجاز است.

پارک مشرف

یکی از جالبترین بخش های این پارک، دهکده جهانی آن می باشد. در اینجا نمونه هایی از خانه های ملل مختلف دنیا بصورت مینیاتوری ساخته شده است و در کنار آنها نيز مجسمه های زیبایی قرار گرفته است...
اين پارک با بيش از 124 هکتار مساحت، بزرگترين پارک دبی می باشد ودر جاده الخوانيج (در 9 کيلومتری فرودگاه دبی) قرار دارد. اين پارک کمی خارج از شهر قرار دارد اما به دليل امکانات و وسعت زياد آن محبوب خانواده ها می باشد (شما می توانيد با اتومبيل وارد پارک شويد). از بخش های جالب اين پارک می توان به خانه های مينياتوری ساخته شده متعلق به ملل مختلف جهان اشاره نمود. يک ترن نيز گردشگران را بعد از ظهرها دور تا دور پارک می گرداند. شتر سواری، اسب سواری و بازی در محوطه ويژه بازی بچه ها از ديگر سرگرمی های اين پارک است. استخرهای شنا نيز ويژه آقايان و بانوان موجود است. دوچرخه و اسکيت سواری ممنوع می باشد. در اين پارک روز خاصی برای بازديد خانمها در نظر گرفته نشده است.

پارک صفا

این پارک از زیباترین پارک های دبی می باشد و از محبوبیت خاصی نزد اهالی دبی برخوردار است. یکی از جاذبه های این پارک، بخشی است که در آن نمادهای معروف جهان مانند تاج محل و برج ایفل در مقیاس کوچکی ساخته شده اند...
اين پارک يکی از قديمی ترين پارک های دبی می باشد که در مقابل هتل متروپوليتن در خيابان الوصل قرار گرفته است. اين پارک با 64 هکتار مساحت در سال 1975 بنا شده است. وجود درياچه و يک آبشار زيبا در کنار آن جلوه خاصی به اين پارک بخشيده اند. امکانات فراوانی نيز برای بازديدکنندگان در نظر گرفته شده است از جمله: بازيهای الکترونيکی و ماشين های بازی برای نوجوانان، سه زمين تنيس، مسير ويژه دو و پياده روی، زمين های واليبال، فوتبال و بسکتبال، ميدان موانع، بيش از 20 محل برای طبخ باربی کيو و محوطه وسيع چمن. شما می توانيد از دوچرخه و چهارچرخه هايي که در به شما اجاره داده می شود، جهت گردش در پارک استفاده نماييد. استفاده از اسکيت نيز در اينجا آزاد می باشد.

پارک ساحلی الممزر                                            

این پارک در بخش دیره شهر دبی و در کنار تالاب الممزر قرار گرفته است. ورود به این پارک با اتومبیل آزاد می باشد. امکانات خوبی برای بازدیدکنندگان از اين پارک در نظر گرفته شده است.لذا این پارک در روزهای تعطیل پذیرای تعداد قابل توجه ای از سکنه دبی و مسافران می باشد...
اين پارک با مساحتی حدود 106 هکتار در منطقه الحمريه بعد از اسکله الحمريه قرار دارد. اين پارک وسيع شامل چهار ساحل، دو استخر، زمين بازی ويژه کودکان، چمنزارهای گسترده و درختان و بوته زارهای فراوان می باشد که تفرجگاه آرامی را بوجود آورده اند. اين پارک بويژه در روزهای جمعه بسيار شلوغ می باشد ولی ازدحام جمعيت به دليل وسعت زياد پارک به چشم نمی آيد. يک آمفی تاتر بزرگ نيز در اين پارک وجود دارد. سواحل اين پارک مجهز به سرپناه، اطاق های مخصوص تعويض لباس و دوش می باشند. افراد غريق نجات نيز در تمامی طول ساحل و در کنار استخرها حضور دارند. کيوسک هايی در کنار سواحل، غذا، نوشيدنی و برخی ديگر از مايحتاج شما را در اختيارتان قرار می دهند. آلاچيق هايی مجهز به وسايل آشپزی و محل طبخ باربی کيو به متقاضيان کرايه داده می شود. شما می توانيد با اتومبيل شخصی وارد پارک شويد.

پارک ساحلی جمیرا

ساحل طولانی این پارک بسیار تمیز می باشد. در کنار ساحل و در امتداد آن درختان نخل بی شماری قرار دارد که سایه سار زیبایی برای شناگران و سایر بازدیدکنندگان از این پارک فراهم نموده است...
اين پارک با وسعتی در حدود 12 هکتار در خيابان ساحلی جميرا واقع گرديده است. اين پارک بسيار محبوب می باشد. دريای لاجوردی، درختان نخل، يک ساحل طويل و باريک، باغ ها و چمنزارهای زيبا و وسيع، محيط دلپذيری را برای سکنه و گردشگران بوجود آورده است. محل هايی برای طبخ باربی کيو، زمين مخصوص واليبال و کيوسک های فروش غذا ونوشيدنی از ديگر امکانات اين پارک می باشند. نيروهای غريق نجات در طول ساعتهای مجاز برای شنا کردن (8 صبح تا 6 بعد از ظهر) در کنار ساحل حضور دارند. استفاده از دوچرخه و اسکيت نيز در اين پارک مجاز نمی باشد.

پارک آبی وادی وحشت wild wadi

با بيش از 23 نوع وسيله تفريحی و سرگرمی آبی که بيشتر آنها با هم مرتبط بوده و در امتداد هم قرار دارند و لذا بازديد کنندگان قادر خواهند بود تا بصورت پيوسته از حرکت بر روی آب در طول اين مراحل لذت ببرند...
يک ماجراجويی فراموش نشدنی در پيشرفته ترين پارک آبی دنيا در انتظار شماست. اين پارک با مساحتی حدود 5 هکتار مابين هتل مشهور برج العرب و هتل ساحلی جميرا قرار دارد. پارک آبی وايلد وادی به شکلی طراحی گرديده تا ساعتهای مديدی از لذت و هيجان را به جستجوگران هيجان و همچنين خانواده ها تقديم نمايد. با بيش از 23 نوع وسيله تفريحی و سرگرمی آبی که بيشتر آنها با هم مرتبط بوده و در امتداد هم قرار دارند و لذا بازديد کنندگان قادر خواهند بود تا بصورت پيوسته از حرکت بر روی آب در طول اين مراحل لذت ببرند. طراحی هنرمندانه وسيله ها شامل هشت سرسره آبی انفجاری و دو بخش موج سواری در اين پارک، هيجان فوق العاده ای را برای تمامی سنين به همراه می آورد.
شما می توانيد حالت بی وزنی را در قسمت سرسره سرعت در حالت سرخوردن با سرعت 80 کيلومتر در ساعت بدون ديدن کوچکترين آسيبی تجربه نماييد. اين سرسره بلندترين و پر سرعترين سرسره دنيا (بغير از آمريکای شمالی) می باشد که يک سقوط نفس گير 33 متری همراه با يک آبشار به عمق وادی را برای شما خلق می نمايد. اين پارک بر اساس افسانه قديمی سندباد طراحی گرديده است. نوع طراحی و توجه به جزئيات مانند خلق شخصيت های کارتونی برای کمک کردن به ساختار موضوع باعث گرديده تا اين پارک آبی، جايزه بهترين طراحی و ارائه پارک های آبی را از طرف انجمن نوآوری در ساخت پارک های آبی، به خود اختصاص دهد.

پارک آبی Dream Land

سرزمین عجایب  Wonder Land

همه چيز برای تفريح و هيجان مهياست. از پرتاب شدن توسط يک شاتل با سرعت 130 کيلومتر در ساعت به ارتفاع 64 متری در عرض 2.5 ثانيه گرفته تا يک شترسواری در محوطه پارک...
زمانی که از پل قرهود در نزديکی پارک کنار خور عبور می کنيد، متوجه سقف هايی رنگارنگ و درخشان خواهيد شد. اينجا سرزمين عجايب است. يکی از منحصر بفردترين پارک های سرگرمی در منطقه خاورميانه. اين پارک از سه بخش تشکيل گرديده است: خيابان اصلی، پارک سرگرمی ها و پارک آبی (SplashLand) که در هر بخش سرگرمی ها و تفريحات مختلفی ارائه می گردد. تعداد بسيار زيادی از دستگاه ها و ماشين ها و وسايل بازی (چه در داخل سالن و چه در فضای باز) تمامی سنين را به هيجان وا مي دارد. همه چيز برای تفريح و هيجان مهياست. از پرتاب شدن توسط يک شاتل با سرعت 130 کيلومتر در ساعت به ارتفاع 64 متری در عرض 2.5 ثانيه گرفته تا يک شترسواری آرام. و در کنار اينها می توانيد از ساير امکانات اين پارک مانند استخرها، فروشگاه های عرضه مواد غذايی و نوشيدنی و غيره استفاده نماييد.

فالکون سیتی:

این مجموعه یكی دیگر از جاذبه های ممتاز توریستی دبی است كه شگفتی های معماری دنیا را با امكانات مدرن تركیب و در خود جا داده و به شكل یك شاهین طراحی شده كه عجایب هفتگانه دنیا را در اندازه های واقعیشان در برگرفته است:هرم بزرگ گیزا،باغهای معلق بابل ،فانوس دریایی در الكساندرا،تاج محل،برج پیزا،برج ایفل و دیوار چین، برجهای پارك مركزی كه در بستر falcon city ساخته خواهند شد. كنار شهرهای بین المللی رم ، ونیز و بیروت و هند شامل 24 برج مسكونی تجاری و هتل خواهند بود. در مركز این سایت یك میلیون فوت مربع زمین برای احداث پارك مركزی نیویورك در نظر گرفته شده است. علاوه بر آن 29 طبقه پاركینگ اختصاصی كه به لحاظ مكانی برای بازدید كنندگان و اقامت كنندگان براحتی قابل دسترسی است ساخته خواهد شد.

خانه شيخ سعيد

اين خانه محل سکونت حاکم پيشين دبی بوده است. تاريخ ساخت آن به سال 1896 بر می گردد. اين خانه نزديک دهانه خور و در کنار تونل شندغه واقع شده است. در ساخت اين خانه از معماری خانه های قديم ايران در ناحيه کوير و جنوب ايران الهام گرفته شده است. در ساخت اين خانه از مواد اوليه آن زمان مانند آهک و ساروج استفاده شده است. اين خانه از يک حياط بزرگ تشکيل شده که در دور آن، پنج بخش مستقل برای زندگی پنج خانواده در نظر گرفته شده است. هر بخش شامل يک ايوان، مهمان خانه و تعدادی اطاق می باشد. بادگيرها، درب ها و پنجره های کنده کاری شده، نورگير های مشبک چوبی و گچی همه وهمه تصويرگر خانه های قديمی دبی می باشند. اين خانه بعنوان يک بنای تاريخی در سال 1984 مرمت شده و اکنون بعنوان يک موزه مورد استفاده قرار می گيرد. عکس های قديم دبی، اسناد تاريخی، پول های رايج در زمان های نه چندان دور و مجموعه های تمبر از ديگر ديدنيهای اين موزه می باشند.

دهکده ميرايی

افراد حاضر در اين آبادی مانند يک کتاب مصور، زندگی باديه نشينی و قبيله ای مردم اين خطه را در دوران نه چندان دور را در معرض تماشای شما قرار می دهند...
در نزديکی دهانه خور و در نزديکی خانه شيخ سعيد آل مکتوم يک آبادی قديمی را مشاهده می کنيد که بصورت زنده روش ها و فرهنگ زندگی مردمان قديم در دبی را به تصوير می کشد. مردمانی که با ماهيگيری و يا از راه غواصی و استخراج مرواريد از اعماق آب امرار معاش می کرده اند. افراد حاضر در اين آبادی مانند يک کتاب مصور، زندگی باديه نشينی و قبيله ای مردم اين خطه را در دوران نه چندان دور را در معرض تماشای شما قرار می دهند. دولت دبی در حال توسعه اين آبادی بعنوان يک منطقه فرهنگی وتاريخی می باشد. در کنار اين آبادی و در کنار خور دبی تعدای فروشگاه عرضه کننده صنايع دستی و تعدادی کافی تريا نيز قرار دارند. بازديد از اين آبادی تاريخی و قدم زدن در کنار خور دبی و صرف چای يا قهوه در اين مکان را به علاقه مندان به سنت های قديم دبی توصيه می کنيم.

مسجد الغريفه

اينجا در واقع اقامتگاه تابستانی شيخ راشد بن سعيد آل مکتوم بوده است. در اینجا يک ساختمان ساده دو طبقه را مشاهده می کنيد...
در انتهای منطقه جميرا به پارک کوچکی می رسيم که در سال 1955 بنا شده است. اينجا در واقع اقامتگاه تابستانی شيخ راشد بن سعيد آل مکتوم بوده است. در آنجا يک ساختمان ساده دو طبقه را مشاهده می کنيد ساخته شده از گچ، سنگ و مرجان با در و پنجره هايی از چوب ساج. طبقه اول اين بنا بصورت يک ايوان يا رواق می باشد. در طبقه دوم، مجلس آن قرار دارد که با فرش ها، بالش ها، چراغ های توری، تفنگ و قوری های قهوه تزئين شده است. از تراس پشت بام نيز که مشرف به دريا بوده، برای خوابيدن استفاده می شده است. شهرداری دبی يک باغ به اين مجموعه افزوده است که برای آبياری آن از کانالهای قديمی بهره گرفته می شود.

بستکيه

این منطقه یکی از قديمیترین مناطق دبی می باشد و از آنجا که نخستتین سکنه آن، مهاجران ایرانی از منطقه بستک لار در استان فارس بوده اند، به نام بستکیه نامیده می شود...
محله قديمی بستکيه مجاور موزه دبی در منطقه بردبی و در خيابان فهيدی قرار دارد. خانه هايی با معماری قديمی، کوچه های باريک و بادگيرهای مرتفع، نشان از نوع زندگی مردم در دبی قديم دارند. اين بادگيرها فقط جنبه تزئينی نداشته اند. از آنها برای خنک کردن منازل (قبل از بهره گيری از انرژی الکتريکی) استفاده می شده است. دولت دبی اکنون در حال مرمت اين محله می باشد تا از آن بعنوان يک دهکده توريستی استفاده نمايد.

مسجد جمیرا                                                                              

اين مسجد زيباترين و معروفترين مسجد شهر می باشد. اين مسجد با يک گنبد زيبا و دو مناره مرتفع، نمونه ای زيبا از معماری نوين اسلامی می باشد. تصوير اين مسجد بعنوان يکی از سمبل های شهر بر روی اسکناسهای 500 درهمی چاپ شده است. در نماسازی اين مسجد از سنگهای ممتاز به رنگ کرمی مايل به صورتی استفاده شده است. ديدار از اين مسجد را به ويژه در زمان غروب آفتاب و شب (به دليل چراغانی و نورپردازی بسيار زيبای آن) به شما توصيه می کنيم.

موزه دبی

در اين موزه مجموعه جالبی از اقلام تاريخی از جنس مس، مرمر سفيد و مصنوعات سفالی پيدا شده در قبرهايي متعلق به حدود 4000 سال پيش، در معرض ديد عموم قرارداده شده است...
وزه دبی يکی از ديدنی های مهم اين شهر می باشد. در اين موزه، مدل های زنده، نماهای زندگی روزمره مردم قديم دبی را به تصوير می کشند. يک بازار شلوغ، يک مدرسه اسلامی، زندگی بيابان نشينی در شب و زندگی ماهيگيران از جمله اين نماها می باشند. اين موزه در سال 1970 در داخل قلعه ای بنام الفهيدی دائر گرديده است. اين قلعه در حدود سال 1800 برای محافظت از شهر در برابر دشمنان بنا گرديده است. از آنجا که اين بنا قديمی ترين ساختمان شهر بوده، مدتها از آن برای سکونت حاکمان وقت دبی و مقر حکومتی استفاده می شده است تا اينکه در سال 1970 جهت استفاده موزه بازسازی گرديد.
افزايش و استقرار ساير اتاقها و گالری های موزه در سال 1995 صورت گرفت. تصاوير رنگی و جذاب، همراه با مدل های زنده، صدا و جلوه های ويزه بصورت کاملا روشن زندگی مردم را قبل از کشف نفت در اين منطقه به نمايش در می آورد. گالری ها نيز تصاويری از خور دبی، خانه های عربی قديمی، مساجد، بازارها، باغ های خرما، زندگی ساحل نشينان و بيابان نشينی را به نمايش گذاشته اند. يکی از زيباترين اين تصاوير، تصوير مربوط به استخراج مرواريد از اعماق آب می باشد که در آن چند تاجر مرواريد، سنگ های وزنه، ترازو و غربال مخصوص اين کار ديده می شوند.
اين قلعه در نوع خود، يک موزه نظامی سحرآميز نيز می باشد.در اين موزه مجموعه جالبی از اقلام تاريخی از جنس مس، مرمر سفيد و مصنوعات سفالی پيدا شده در قبرهايي متعلق به حدود 4000 سال پيش در معرض ديد عموم قرارداده شده است. باستان شناسان در سال های اخير موفق به بيرون آوردن صدها نمونه مصنوعات دست ساز از قبيل ظروف سفالی، اسلحه ها و سکه های متعلق به هزاره سوم قبل از ميلاد مسيح(ع) از دل خاک شده اند. اين کشفيات اکنون در بخش باستان شناسی موزه نگه داری می شوند.

 

تور امارات   هتل‌های دبي   ويزای امارات   بليط دبي   بيمه‌ی سفري
ساعت شهرهاي دنيا نرخ خريد و فروش روز ارز آب و هواي شهرهاي مختلف دنيا
 آموزشگاه هتل‌داری گردشگران سروکلوب گردشگران